NAZAD

Zakon o rodiljnim i roditeljskim naknadama

Hrvatska se suočava s ozbiljnim demografskim izazovima, a dosadašnje mjere pokazale su se nedostatnima za stvarno poboljšanje životnih uvjeta obitelji. SDP smatra da demografska politika ne smije biti svedena na jednokratne financijske potpore, već mora uključivati dugoročne i sustavne mjere koje olakšavaju roditeljima usklađivanje privatnog i poslovnog života te osiguravaju kvalitetne uvjete za odrastanje svakog djeteta.

Propuštena prilika za cjelovitu reformu roditeljskih potpora

 

Vlada je uputila u hitnu saborsku proceduru izmjene i dopune Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama.  Prema novim odredbama, roditelji će od 1. ožujka dobivati veće naknade – udvostučuje se iznos naknade za novorođeno dijete, povećavaju se naknade za roditeljski/posvojiteljski/udomiteljski  dopust, naknade za korištenje dopusta radi njege djeteta s teškoćama te se produžuje trajanje očinskog dopusta s dosadašnjih 10 na 20 dana za jedno rođeno dijete, odnosno s 15 na 30 dana za blizance, trojke, četvorke…

 

Iako SDP pozdravlja povećanje materijalnih prava, odnosno unaprjeđenja prava svih skupina korisnika iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora, upozorava da je propuštena prilika za donošenje cjelovitog, modernog zakona koji bi osigurao preduvjete za bolju ravnotežu između privatnog i poslovnog života, veću uključenost žena na tržište rada te ravnopravniju raspodjelu obiteljskih obaveza između roditelja, na što SDP godinama upozorava. Ovaj zakon je korak naprijed, ali samo zato što smo do sada kaskali. Umjesto da donese sustavne promjene, pokaže barem obrise ozbiljne demografske i populacijske politike Vlada se ograničila na povećanje naknada, što nije dovoljno za dugoročne demografske i društvene učinke.

 

 

Kako zakon može biti bolji za dobrobit roditelja i djeteta

 

SDP smatra da povećanje naknada donosi privremeno olakšanje roditeljima, no ono neće imati značajniji utjecaj zbog inflacije i rastućih životnih troškova. Uz to, Zakon i dalje nije inkluzivan i ne prepoznaje razne oblike roditeljstva/partnerstva i obiteljskog okruženja u kojima djeca odrastaju. Ne ulaže se dodatni napor u promjenu trendova koji pokazuju da smo na zaželju EU u korištenju očinskog dopusta. Zakon zanemaruje činjenicu da majke obrtnice i poljoprivrednice trebaju ravnopravan zakonski tretman i podršku, a da se roditelji djece s teškoćama susreću s dodatnim izazovima koji iziskuju dodatnu financijsku i svaku drugu podršku.

 

Također, mjere koje Vlada predlaže pasivne su i prilagođene isključivo usklađivanju s europskim direktivama, bez šire vizije demografske i obiteljske politike. SDP smatra da je potrebno uvesti sustavne promjene, zato predlažemo niz konkretnih mjera za jačanje sustava roditeljskih potpora, unapređenje obrazovnog sustava i osiguranje pravednije raspodjele resursa kako bi išla u smjeru demografskog oporavka.

 

PRIJEDLOZI DEMOGRAFSKE POLITIKE SDP

 

Delimitiranje roditeljske naknade  – SDP se zalaže za potpuno uklanjanje gornjih granica naknada za roditeljski dopust kako bi svi roditelji imali osiguranu financijsku stabilnost tijekom prve godine djetetova života.

 

Univerzalni dječji doplatak – SDP predlaže uvođenje univerzalnog doplatka za djecu kao demografske mjere koja bi bila dostupna svim obiteljima, kao univerzalno pravo svakog djeteta.

 

Stabilan sustav usklađivanja svih potpora s realnim troškovima života i roditeljstva

 

Veće naknade za roditelje djece s teškoćama u razvoju – SDP se zalaže za povećanje naknada roditeljima koji skrbe o djeci s teškoćama u razvoju kako bi one bile najmanje u visini minimalne plaće tijekom cijelog razdoblja skrbi.

 

Produženi boravak u školi do 4. razreda – Roditeljima je ključno osigurati cjelodnevnu podršku za djecu, kako bi uskladili poslovne i obiteljske obaveze. Produženi boravak omogućuje kvalitetnu brigu, pomoć pri učenju i dodatne sadržaje za djecu.

 

Programi prilagođeni djeci s teškoćama u razvoju i darovitoj djeci – Djeca s posebnim potrebama i talentima moraju imati prilagođene programe i podršku kako bi iskoristila svoje potencijale i imala ravnopravan pristup obrazovanju i razvoju.

 

Izvannastavni sadržaji dostupni svakom djetetu – Izvanškolske aktivnosti ne smiju biti privilegij samo onih s većim primanjima. SDP predlaže subvencioniranje aktivnosti za djecu iz obitelji s nižim prihodima kako bi svi imali jednake prilike za sportske, kulturne i obrazovne programe.

 

Jačanje podrške roditeljima i djeci kroz preventivne programe – SDP se zalaže za uspostavu obiteljskih savjetovališta i jačanje programa za mentalno zdravlje roditelja i djece. Poseban naglasak treba staviti na zaštitu materinstva i obitelji kroz bolju koordinaciju između zdravstva, obrazovanja i socijalnih službi.

 

 

SDP nastavlja borbu za pravedniji sustav roditeljskih potpora

 

SDP već godinama upozorava na nužnost modernizacije zakona koji definira rditeljski dopust kako bi bio inkluzivan i usklađen s EU Direktivom o ravnoteži privatnog i poslovnog života. Sabina Glasovac i Martina Vlašić Iljkić su još 2022. godine, u ime Kluba SDP-a, predložile konkretne mjere za usklađivanje hrvatskog zakonodavstva, a neke od ključnih prijedloga uključuju:

 

Poticanje korištenja prava očeva na roditeljski dopust, kako bi se osigurao ravnomjerniji udio roditeljskih obveza između oba roditelja.

 

Omogućavanje potpore jednoroditeljskim obiteljima, kako bi se pružila dodatna podrška obiteljima koje se suočavaju s povećanim izazovima.

 

Uspostavljanje pravednijeg sustava naknada za roditeljski dopust prema roditeljima blizanaca, trojki, četvorki itd.

 

Indeksaciju naknada za roditeljski dopust u skladu s rastom troškova života, kako bi se naknade održale na realnoj razini i odgovarale stvarnim potrebama obitelji

 

Sabina Glasovac je također u srpnju 2022. godine kritizirala zakon o roditeljskom dopustu, ukazujući na njegov nesklad s EU Direktivom. Naglasila je nejednak položaj jednoroditeljskih obitelji, te nedostatnu zaštitu posvojitelja i udomitelja. Također, istaknula je financijske prepreke koje sprječavaju mnoge roditelje da ravnomjerno i u punom opsegu koriste roditeljski dopust, predlažući ukidanje gornje granice naknade kako bi se roditeljima osigurala financijska kompenzacija, a ne kazna zbog korištenja navedenog prava.

 

Martina Vlašić Iljkić je, s druge strane, upozoravala na diskriminaciju nezaposlenih roditelja djece s teškoćama u razvoju, koji nisu u mogućnosti ostvariti pravo na roditeljski dopust. Kritizirala je ograničenje naknade roditeljima djece s težim smetnjama do osme godine i naglasila da ne mogu svi ostvariti status roditelja-njegovatelja. Također, ukazala je na propust u povećanju osnovice za roditelje na skraćenom radnom vremenu, što stvara dodatne poteškoće, te na ograničenu kreditnu sposobnost roditelja koji koriste to pravo. Vlašić Iljkić je također istaknula diskriminaciju supružnika pomoraca u ostvarivanju prava na dopust, smatrajući da zakon nije dovoljno razrađen i da nije obuhvatio sve ugrožene kategorije. SDP će nastaviti zagovarati pravedniji i učinkovitiji sustav roditeljskih potpora koji uistinu odgovara potrebama obitelji u Hrvatskoj.

 

SDP smatra da demografski izazovi Hrvatske zahtijevaju sustavna, dugoročna rješenja, a ne samo povećanje naknada. Iako najnovije izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim naknadama donose određena poboljšanja, one su i dalje parcijalne te ne adresiraju ključne probleme koji su prepreka stvaranju poticajnog okruženja za obitelji i djecu. Neovisno o tome govorimo li o dostupnim vrtićima za svu djecu,  stambenoj politici koja bi omogućila obiteljima adekvatno, priuštivo i dostupno stanovanje, tržištu rada na kojem i dalje glavne diskriminatorne osnove neće biti trudnoća i majčinstvo, usklađivanju privatnog i poslovnog života, rodnoj ravnopravnosti ili ravnomjernoj raspodjeli obiteljskih prava, ali i obveza. SDP se zalaže za cjelovitu reformu sustava roditeljskih potpora, uključujući ukidanje ograničenja na visinu roditeljske naknade, dostupnost vrtića i školskih programa za svu djecu, bolje uvjete za roditelje djece s teškoćama u razvoju te univerzalni dječji doplatak. Naglasak je na jednakim prilikama za sve obitelji, jačanju ravnopravnosti među roditeljima i osiguranju stabilne podrške koja ne ovisi samo o financijskim jednokratnim mjerama. Sveobuhvatna demografska politika, koja će omogućiti kvalitetniji život roditeljima i djeci, jedini je put prema održivom društvenom razvoju

 

Imate li pitanje ili komentar na temu?

Pišite nam svoje prijedloge, komentare, teme koje vas muče ili inspiriraju.

Pošalji pitanje ili komentar
Ispunite formu