NAZAD

Hrvatska koja može bolje: primjeri lokalnih zajednica koje prednjače u kvaliteti života

Svakodnevno čujemo poražavajuće podatke o životu u Hrvatskoj, niskim plaćama, padu nataliteta i korupciji, ali da nije sve tako crno pokazuju nam izdvojeni primjeri s lokalne razine. Postoje županije, gradovi i općine u kojima se živi – bolja Hrvatska. To su sve redom mjesta koja prednjače dobrim praksama i u kojima je život kvalitetniji. Evo kako to izgleda:

Najbolji veliki grad za život

 

U posljednje četiri godine, otkad je ondje na vlasti SDP-ov gradonačelnik Neven Bosilj, Varaždin je već treći put proglašen najboljim velikim gradom za život. Grad je 2023. godine osvojio i nagradu za najbolje gospodarstvo. Varaždin dokazuje da razvoj i socijalne politike mogu ići ruku pod ruku. Progresivnim gradskim politikama u fokusu su građani od najmlađih, do najstarijih, od poduzetnika do umirovljenika. Varaždin se izgradio u grad koji je idealan i za obiteljski život i za poduzetničku klimu. Grad poduzetnicima dodjeljuje bespovratna sredstva, dok poduzetnici početnici u prvoj godini poslovanja na raspolaganju imaju besplatan dječji vrtić. Najmlađi Varaždinci u vrtićima uče robotiku i osnove STEM-a, a umirovljenici uz besplatan prijevoz, uskrsnice i božićnice imaju i besplatan jednodnevni izlet na more svake godine. Demografske mjere koje provodi Varaždin najprogresivnije su u Hrvatskoj; sufinanciranje troškova medicinski potpomognute oplodnje, sufinanciranje dječjih vrtića i pomoćnika u dječjim vrtićima, smještaj djece kod dadilja, školskog materijala, subvencije za prijevoz učenika i studenata, učeničke i studentske stipendije, kao i božićnice za djecu. Varaždin je svoje stanovnike iznenadio viješću da od 2025. u sustav javnog prijevoza puštaju sedam električnih autobusa i dvije punionice.

 

Pametna vlast, pametni gradovi

 

Koprivnica je dva puta proglašena je „najpametnijim gradom“ i najboljim „Eco city“, a ove godine borio se za titulu najpametnijeg grada uz dva grada sa SDP-ovom lokalnom vlašću Jastrebarskom i Makarskom. Gradska vlast Koprivnice svoje građane o bitnim komunalnim stvarima informira putem „Infokioska“ i aplikacije „Zelenko“, a uz to, Grad dozvoljava građanima participiranje u izradi gradskog budžeta putem online sustava. SDP-ov Trogir je također jedan od rijetkih gradova koji uključuju građane u odlučivanje o raspodjeli sredstava kroz participativno budžetiranje.

 

Nadalje, Primorsko-goranska županija može se pohvaliti povijesnim uspjehom – otok Krk prvi je otok u Hrvatskoj i drugi u svijetu kojem je dodijeljen prestižni certifikat Zero Waste koji se dodjeljuje najuspješnijim europskim gradovima i općinama u održivom gospodarenju otpadom.

 

Za „najpametniji grad srednje veličine“ borili su se i Korčula, čija se gradska vlast istaknula po korištenju vlastitih obnovljivih izvora energije i Zlatar, grad koji konkurira brojem punionica za električna vozila, udjelom energetski učinkovite rasvjete i digitalno naprednom gradskom upravom.

 

 

Stranka za mlade i za one u najboljim godinama

 

Grad Cres peti je put osvojio titulu najboljeg malog grada za demografiju i obrazovanje. Cres je priznat kao grad koji prati svoje mlade od rođenja do fakulteta; grad pokriva 85% ekonomske cijene vrtića, a za obitelji koje imaju više od dvoje djece vrtić je potpuno besplatan. Učenici osnovne škole imaju naprednu opremu, brojne glazbene instrumente, bogato opremljenu knjižnicu i informatičku učionicu. Creski srednjoškolci imaju predmet građanskog odgoja „Škola i zajednica“, humanitarno su aktivni, a grad im sufinancira posjete riječkom kazalištu. Srednjoškolcima se sufinanciraju školski udžbenici, a odnedavno se stipendiraju deficitarna zanimanja. Dok većina otoka bilježi demografski pad, SDP-ovi otočni gradovi privlače mlade obitelji. Također, Supetar jedan je od samo sedam gradova koji bilježe demografski rast u Hrvatskoj.

 

U Legrad, gradić u okolici Koprivnice, doseljavaju se mlade obitelji iz Zagreba, Pule, Raba. Načelnik Legrada Ivan Sabolić, jedan od najmlađih načelnika u Hrvatskoj, uveo je mjeru za prodaju kuća za 30 centi, uz uvjet da se obitelji usele kroz pet godina i provedu idućih 15 u Legradu. Mjeru je iskoristilo više od 150 ljudi, uglavnom onih s malom djecom, koji su u Legradu prepoznali priliku za obiteljski život. Grad je miran i tih, ali nikako dosadan – Legrad ugošćuje festivale, kulturno ljeto, kampove, gradi fitness staze i biciklističke rute. Krajem 2024. godine finalizirali su dogovore s turskom kompaniji za izgradnje geotermalne elektrane što će privući još više stanovnika.

 

Tuhelj već je tri puta bio među najboljih 30 općina po izdvajanju u 13 proračunskih kategorija-uključujući zdravstvo, obrazovanje, predškolsko obrazovanje, usluge unapređenja stanovanja i zajednice, subvencije poljoprivrednicima, poduzetnicima i obrtnicima. U malom broju općina koje su izdvojile više od 50 % proračuna za unapređenje stanovanja i zajednice su Mače i Brdovec.

 

SDP-ova gradska vlast u Opatiji subvencionira udžbenike za srednjoškolce sa čak 110 eura te im osigurava besplatni javni prijevoz. I Ogulin već tradicionalno ulaže u svoje učenike s izdašnim stipendijama od čak 100 eura. SDP-ova Krapinsko zagorska županija najviše izdvaja za obrazovanje po stanovniku. Županija je lani uvela cjelodnevnu nastavu u dvije osnovne škole, izgradila dvije područne škole te kontinuirano provode projekte za darovitu djecu putem edukacija i radionica diljem županije. Među općinama s najvećim brojem upisanih studenata na godišnjoj razini su čak 3 SDP-ova; Matulji, Brdovec i Nedelišće na 4.,5.i 6. mjestu.

 

Veliki iskorak kroz brojne inicijative u pružanju sveobuhvatne podrške djeci, posebno onima u nepovoljnim situacijama, te u stvaranju okruženja koje potiče njihov razvoj i integraciju u društvo pruža i grad Sisak. Od ove godine grad Sisak plaća kompletan trošak boravke djece u vrtićima. Inače, u dva sisačka vrtića mališane čeka niz kvalitetnih sadržaja i dodatnih obrazovnih, sportskih, kulturnih i zdravstvenih programa, među kojima prehrana po međunarodnom Healthy Meal Standardu, učenje stranog jezika, klizanja, plivanja i drugih korisnih vještina i znanja. Kada, pak, stasaju za školu očekuje ih besplatan javni gradski prijevoz, đački džeparac, ljetovanje na trošak Grada, a otvara im se i širok spektar sportskih terena i dvorana izgrađenih i obnovljenih u posljednjih 8 godina.

 

Umag je ove zime isplatio najveću pojedinačnu „božićnicu“ kako bi starijem stanovništvu osigurao lijepe blagdane. Oni s najnižim primanjima dobili su čak 600 eura božićnice. Rijeka je još 2005. dodatno zaštitila najugroženije kategorije umirovljenika dodjeljivanjem poklon-bonova za preuzimanje namirnica u pojedinim trgovinama povodom božićnih i novogodišnjih blagdana. Prije dvije godine po prvi su put u financijskom planu Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb osigurana sredstva za proširenje pomoći i na kategoriju dugotrajno nezaposlenih osoba. Ove godine povisili su božićnice za čak 67%.

 

Kad je riječ o demografiji, među 10 gradova koji su demografske mjere podigli na višu razinu sufinancirajući parovima program medicinski potpomognute oplodnje čak polovica je SDP-ovih: Ploče, Makarska, Sisak, Umag i Koprivnica.

 

 

 

 

Protiv nasilja

 

Grad Makarska je na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama predstavio Vodič za žrtve nasilja u Makarskoj. Grad je ranije u godini usvojio rezoluciju o proglašenju Makarske sigurnim mjestom za žene i uveo dvije bitne konkretne mjere; jednokratna novčana potpora te sufinanciranje mjesečne najamnine. Vodič, koji objašnjava što je nasilje, kako ga prepoznati, što napraviti u slučaju nasilja i kome se javiti na području Makarske, prvi je ovakav projekt neke lokalne samouprave u Hrvatskoj.

 

Menstrualno siromaštvo ne mora biti problem

 

Prvo istraživanje o menstrualnom siromaštvu u Hrvatskoj iz 2020. javnost je osvijestilo o ozbiljnosti menstrualnog siromaštva. Od 6000 ispitanica njih 33 % prisiljeno je štedjeti na ulošcima, a 10 % žena nije u mogućnosti kupiti dovoljno uložaka kako bi ih redovito mijenjale. Saborska većina odbila je prijedlog SDP-a i partnera o tome da se porezna stopa na ženske higijenske potrepštine smanji s 25 na 5 posto. Ipak, SDP-ovci su pomogli građankama Hrvatske. Strojarsko-prometna škola u Varaždinu prva je škola u zemlji koja je svojim učenicama osigurala besplatne uloške, a grad Varaždin je ispisao povijest kada je postao prvi grad u Hrvatskoj koji sufinancira higijenske uloške siromašnijim učenicima u varaždinskim osnovnim školama. Ubrzo nakon, drugi SDP-ovi gradovi Rijeka, Cres i Jastrebarsko osigurali besplatne uloške svojim učenicama.

Imate li pitanje ili komentar na temu?

Pišite nam svoje prijedloge, komentare, teme koje vas muče ili inspiriraju.

Pošalji pitanje ili komentar
Ispunite formu

Slanjem poruke potvrđujete da ste pročitali i razumjeli kako obrađujemo osobne podatke, o čemu se možete informirati u našim Pravilima privatnosti.